Çocuğun Velayeti Kaç Yaşında Babaya Verilir?

Çiftler arasında boşanma olduğu zaman; eğer ilişkide çocuk da varsa, boşanma süreci hayli zorlu geçebilmektedir. Özellikle çocukların kime bırakılacağı boşanma davalarında velayet sorununu ortaya çıkarmaktadır. Eğer velayet konusunda çiftler arasında bir anlaşma olmamışsa, çocukların velayeti mahkeme kararına göre yapılmaktadır. Eşlerin boşanma kararı verebilmesi için öncelikle bir anlaşmanın yapılması ve boşanma sonrası oluşabilecek her türlü durum için anlaşmış olmaları gerekmektedir. Velayet kararları da boşanmak isteyen çiftlerin anlaşması gereken bir konudur. Bu sebeple, çiftlerin boşanabilmesi için çocuğun velayeti konusunda anlaşmaları önem arz etmektedir.

 

Çocuğun Yaşının Önemi

Mahkeme velayet kararı verirken öncelikle çocuğun gelişimini göz önünde bulundurmaktadır. Eğer çocuk gelişimini tamamlamamış yaştaysa, çocuğun velayeti anneye verilir. Ayrıca velayet kararı verilmeden önce incelenen diğer bir husus ise bireylerin gelir düzeyidir. Çiftlerden hangisi çocuğun geleceğini daha iyi bir konuma getirebilecek gelire sahipse, velayet de o kişiye verilir. 0-3 yaş aralığındaki çocuğun velayeti, gelir düzeyine bakılmaksızın anneye bırakılır. Bu yaşlardaki kişiler, anne sevgisine daha çok muhtaç olduğu için, kanun koyucu da bunu göz önüne alarak çocuğun velayetini anneye vermektedir. Ancak çocuğun hayatının tehlikeye girdiği hallerde yaş fark etmeksizin çocuğun velayeti anneden alınıp babaya verilebilir.

3 yaşından büyük olan çocuklarsa anne şefkatine daha az ihtiyaç duyarlar. Fakat çocuklar bu yaşlarda gelişimlerini tamamlamamışlardır. Bu sebeple, 3 ve 7 yaş arası çocukların velayeti yine anneye verilmektedir. Çocuk bu yaşlarda istisna olarak anneden alınıp babaya verilir. Eğer anne; çocuğuna bakmaktan aciz durumdaysa ve sağlığı çok kötü durumda ise bu hallerde çocuğun velayeti babaya verilir. Bu noktada da hakim, çocuğun menfaatini düşünerek en doğru kararı verir. Okul çağında yani 7 ile 12 yaş aralığında ise yaşla birlikte maddiyat ön plana çıkmaktadır.

Bu yaşlardaki çocuğun eğitim gibi birçok masrafı olabileceğinden; gelişim sürecini tamamlamış olan çocuğun velayeti, maddi imkanları daha geniş olan bir ebeveyne verilmesi hâkim tarafından uygun görülür. Bu noktada; çocuğa iyi bir gelecek sağlayabilecek ebeveyn, velayet konusunda öne geçmiş olur. Ayrıca idrak çağına gelmiş çocuğa, hâkim tarafından anne veya babasından hangisinde kalmak istediği de sorulur.

Kaynak : Kadıköy Boşanma Avukatı

About the Author

David Anderson

No Comments

Comments are closed.