Damla Çikolata Nasıl Yapılır

Damla çikolata, günümüzde kurabiyelerin pastaların vazgeçilmez malzemesi durumundadır. Yapılan kurabiye ve pastalara güzel bir aroma katan damla çikolataları birçoğunuz marketlerden almaktasınız. Ancak evde hem kolay hem de katkı maddesiz damla çikolata yapmak çok kolaydır. “Peki, damla çikolata nasıl yapılır?” hep beraber bakalım!

 Damla Çikolata Nasıl Yapılır ?Damla Çikolata Nasıl Yapılır  

Evde damla çikolatayı iki şekilde yapabilirsiniz. Birincisi hazır aldığınız bir çikolatayı benmari usulü eritebilir. “Kısaca benmari usulü çikolata eritme nasıl yapılır?” ondan da bahsedelim. Eritme işlemi yapılacak çikolatayı bir cam kaseye yerleştirin. Biraz büyükçe bir cezveyi ocağa koyun ve kaseyi üzerine yerleştirin kısık ateşte çikolatayı yakmadan yavaş yavaş erimesini bekleyin. Eridikten sonra ocağı kapatın çikolata biraz soğuduktan sonra bir sıkma tüpü ya da poşet yardımıyla içine yağlı kağıt serilmiş bir tepsiye belirli aralıklarla küçük damlalar şeklinde tepsi dolana kadar sıkabilirsiniz. Sıkma işlemi bittikten sonra ise

Damla Çikolata Nasıl Yapılır

tepsiyi 1 saat kadar derin dondurucuda tutmanız gerekmektedir.

Hazır çikolata eritme işleminin 2 riski olabilir. Birincisi aldığınız çikolatanın kalitesinden emin olamayabilirsiniz. Ancak ben çikolatadan anlarım diyorsanız o zaman iş değişir. İkincisi ise çikolatayı eritirken doğru tekniği kullanmazsanız çikolatanız yanabilir ve eritme yaptığınız kap yanmış çikolatayı kullandığınız tencereden temizlemek hiç kolay olmayacaktır.

Benmari usulü eritme yerine evde birkaç malzemeyle kendi damla çikolatanızı yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler:

  1. 1 Su bardağı şekersiz toz kakao
  2. Bir kahve fincanının yarısı kadar Hindistan cevizi yağı 3. 4 çorba kaşığı kadar bal 4. 1 çay kaşığı vanilya 5. 1 büyük tepsi 6. Yağlı kağıt 7. Sıkma tüpü ya da ucu kesilmiş bir poşet

Hindistan cevizi yağını kullanabilmek için biraz akışkan hale gelmesi gerekmektedir. Bunun için Hindistan

Damla Çikolata Nasıl Yapılır

cevizi yağını kullanacağınız fincanla beraber içinde kaynar su olan bir kabın içine oturtmanız ve yağ eriyene kadar karıştırmanız size istediğiniz kıvamı elde etmenizi sağlayacaktır.

Akışkan hale gelen Hindistan cevizi yağını, kakao tozu, bal ve vanilyayı tamamen akışkan ve hiç topak kalmayacak şekilde aynı kabın içinde karıştırın. Karışımı, önceden içine yağlı kağıt sermiş olduğunuz bir tepsiye bir sıkma tüpü ya da ucu kesik bir poşet yardımıyla belirli aralıklarda ve tepsi dolana kadar küçük damlalar halinde sıkın. Sıkma işlemi sona erdiğinde akışkan halde olan çikolataların donması için tepsiyi derin dondurucuda 1 saat kadar bekletin. Çikolataların erimemesi için sadece kullanacağınız kadarını çıkarmaya çalışın.

About the Author

Cuneyt Dalkıran

One Comment

  • Hacı Tuğtekin said:
    Ağustos 18, 2017 at 2:18 pm

    Damla çikolatalı kek,kurabiye vs. çoğu şeyi seviyorum, özellikle misafirler geldiğinde hazır bişeylerin varsa çok rahat ettiriyor, çayın yanında olması gereken tadımlıklar olarak adlandırabiliriz 🙂