Hangi Ürünler Sanayi Ürünüdür?

Sanayi Nedir?

Hammaddelerin işlenerek kullanım hazır bir şekle getirilmesine sanayi denilmektedir. Sanayi, gelişmiş ülkelerde önemli bir faktöre sahiptir. Sanayi 18. yüzyıldan sonra başta İngiltere olmak üzere ABD’de ve Batı Avrupa ülkelerinde gelişmeye başlamıştır. Sanayinin gelişmesiyle el emeği yerini seri üretime bıraktı.

Sanayi Ürünleri Nelerdir?

Türkiye’nin 7 bölgesi içinde sanayisi en fazla gelişmiş bölgemiz Marmara bölgesidir. Petrol ürünleri, hazır giyim, elektrikli eşyalar, madeni eşyalar, seramik, gıda, ayçiçek yağı, kağıt, otomotiv, beyaz eşya fabrikası ve cam.

Akdeniz bölgesine baktığımızda sanayi kısmı Adana çevresine yoğunlaşmış durumda. Farklı yörelerde kiremit, tuğla, yem, kağıt fabrikaları bulunmakta. Bitkisel yağ, çimento, sentetik ve pamuklu dokuma, konserve, tütün, sabun, tarım aletleri, metal doğrama Adana’da ki sanayi ürünleridir.

Karadeniz bölgesinde yer şekillerinin uygun olmamasından dolayı ulaşım gelişememiştir, ulaşım gelişmediği için de sanayi geri kalmıştır. Çay, fındık işleme, kağıt, tütün, şeker, tomruk-kereste, demir çelik sanayi ürünleridir.

Güneydoğu Anadolu bölgesi sanayi bakımından fazla gelişmemiş bir bölgemizdir. Sanayi ürünleri ise tekstil, kuruyemiş, halı sanayii, iplik üretimidir.

İç Anadolu bölgesinde savunma sanayii, uçak, tarım araç gereçleri, elektrikli ev eşyaları, silah, çimento, kömür, beton, gazoz, benzin, şeker çoğunlukta olan sanayi ürünleridir.

Doğu Anadolu bölgesi yer şekillerinin elverişli olmamasından kaynaklı sanayisi diğer bölgelere göre geri kalmıştır. Sigara, pamuklu dokuma, et ürünleri, şeker, çimento ve tütün sanayi ürünleridir.

Ege bölgesi ise Marmara’dan sonra sanayisi en çok gelişmiş bölgedir. Hammadde, iş gücü, sermaye gibi nedenler gelişmesinde önemli bir faktör. Mobilya, porselen ve çini, petrokimya, gübre, demirçelik ve cam sanayi ürünleridir.

Endüstri Alanında Önde Gelen Şehirler

– İstanbul

– İzmir

– Kocaeli

– Bursa

– Ankara

– Gaziantep

– Kayseri

– Adana

– Manisa

– Konya

About the Author

Cuneyt Dalkıran

No Comments

Comments are closed.