Hayvanların İnsan Hayatına Katkısı Nedir

Hayvanlar artık günümüzde en çok tartışılan konulardan biri. Hayvan hakları, evde hayvan besleme yasaları, hayvan koruma dernekleri derken gündemimizde yerini aldı.Evcil hayvan besleme oranı da çoğaldı tabii. Bu yazımızda hayvanların insanlarla iletişimleri, insanlara etkilerini konuşacağız. Hayvanla ve insanlar evde beslemenize gerek kalmadan iletişim içerisindedir.

Hayvanların İnsan Hayatına Katkısı NedirBarınaklara gitme, veteriner ziyaretleri hatta sadece yolda yürürken bir sokak hayvanı ile karşılaşmanız bile iletişim kurma yollarınızdır. Psikolojide de hayvanlarla iletişimlerin insan psikolojisini olumlu yönde desteklediği kanıtlanmıştır. Hayvanların insan hayatına katkısı nedir ? sorusuna cevap verecek olursak; ister evcil ev hayvanı olsun, ister büyükbaş hayvanlar olsun insanlar için hayvanların müthiş katkısı vardır.

Günümüzde yediğimiz yumurtadan içtiğimiz süte kadar nerdeyse bir çok besin öğesini hayvanlar tarafından karşılıyoruz. Ama bu yazımızda hayvanların insanlar üzerindeki psikolojik etkileri üzerinde duracağız.

Hayvanların İnsan Psikolojisine Katkısı

Hayvanlar insanların anaç duygularını harekete geçirir. Ve daha sıcakkanlı daha yardımsever olmasını sağlar. Hayvanlarla birlikte büyüyen bir çocuk daha sorumluluk sahibi daha sevecen olacaktır. Çünkü hayvan sahibi olmak sorumluluk işidir ve bu sorumlulukların bir kısmını çocuğunuza verdiğinizde onun sorumluluk sahibi olmasını sağlarsınız.

Bunun yanı sıra hayvanlar sevecen varlıklardır. Siz geldiğinizde sevinirler, sizinle dışarı çıktığında sevinirler ve bunun gibi tüm aktivitelerinde mutluluklarını belli ederler. Tüm bunlar sizinde mutluluk hormonu salgılamanıza, kendinize daha önemli hissetmenize ve özgüveninizi yükseltmenize sebep olur.

Sokak Hayvanları

İlla evcil hayvan beslemenize gerek yoktur. Sokakta bir köpeğin başını okşamak, üşümemeleri için kedi evleri yapmak, su veya yiyecek alanları oluşturmakta sizi iyi hissettirecek, kendinizi önemli hissetmenizi sağlayacak ve vicdani gelişiminize de katkı sağlayacaktır. Kısaca hayvanların insan hayatına nesnel katkıları dışında öznel katkılarıda vardır. Yani hayvanlar insan hayatının bir parçasıdır.

About the Author

Cuneyt Dalkıran

No Comments

Comments are closed.