Hizmet Başlatma Komutu Nedir?

Bilgisayarda komut istemcisi denen bir seçenek vardır. Bu seçenek ile bazı anahtar komutlar ara yüze girilerek dosya açılışı hazırlama komutu verilebilir. Bu komutun verilmesi bir hizmet seçeneğidir. Bu hizmeti başlatmak için ise “çalıştır” özelliği kullanılmaktadır. Bu özellik erişimi kolaylaştırır ve kullanıcı için işlemlerin hızlanması demektir.Hizmet Başlatma Komutu Nedir?

Hizmet ve Komut Nedir?

Hizmet bir komuttur ve arka planda sürekli işlerliğini devam ettirir. Fakat bunu kontrol etmek mümkündür. Kontrol etmek için gereken ise ara yüze ulaşmaktır. Burada çalıştır devreye girmektedir. Çalıştır komutuna ulaşmak için Başlat + R tuşlarına basmak yeterlidir. Gelen küçük kutucuğa “cmd” yazmak gerekmektedir. Böylece ara yüze ulaşmak mümkündür. Buradan hizmet başlatılabilir veya başlamış bir hizmet durdurulabilir. Burada hizmet komutunun değiştirilesi veya yanlış işletilmesi istenilecek hizmetin düzgün ilerlemesini engelleyebilmektedir.

Bazı Hizmetleri Başlatmak İçin Bilinmesi Gereken Komutlara Örnekler

“Çalıştır” seçeneğine bazı kısayollar eklenmiştir. Bu kısayollar sayesinde istenilen komuta çabuk erişmek mümkündür. Yapılması gereken oldukça basittir. Çalıştır komutuna gereken kelimeyi girip ENTER tuşuna basılır. Birkaç örnek vermek gerekirse; calc yazılınca hesap makinesi, notepad yazılınca not defteri, iexplore yazılınca internet explore, pano işlemcisi karşımıza. excel yazılınca excel çalışma sayfası ve clipbrd.exe yazılınca açılacaktır. Bu tür örnekleri çoğaltmak mümkündür. Dileyen internet üzerinden pek çok seçeneğe erişebilir.

Komut İstemine Birkaç Örnek

Cipher komutu: Bu komut ile silinmiş dosyalar geri getirilebilir. Çünkü aslında silindiğini düşündüğümüz dosyalar aslında hemen silinmiyor. Veriler ara yüzde o veriler üzerine yeni veriler yazılana kadar korunuyor.

Ipconfig komutu: Bu komut IP adresi ile ilgilidir. O an hangi IP adresi kullanılıyorsa onu gösterir. Ağ sorunu çözümünde etkili bir komuttur.

File compare komutu: Bu komutla metin belgeleri kıyaslaması yapılabilmektedir. Burada dosya sürümlerindeki farklar dikkat çekicidir.

About the Author

Cuneyt Dalkıran

No Comments

Comments are closed.