İlk Uluslararası Ödüllü Türk Filmi Nedir ?

Türk Sinemasının uluslararası ilk zaferi “Susuz Yaz” yönetmenliğini Metin Erksan’ın yaptığı “Susuz Yaz” filmidir.

 Sansür engeli

1963 yapımı dramatik Türk filmi “Susuz Yaz” Türkiye’de sansür engeline takılır ve bu nedenle Haziran 1964’te Berlin Film Festivalinde yapılır. İlginçtir ki Türkiye’de sansüre takılan bu film Berlin’de festivalin büyük ödülü olan Büyük Ayı’yı kazanır. Film susuzluk ve kadınsızlık konularına o dönem ki sosyal yapıya rağmen cesurca değinmiştir.

 Usta oyuncu kadrosu

Metin Erksan’ın senaryosunu Necati Cumalı’nın 1962’de aynı adlı hikayesinden uyarladığı filmde baş rollerde dönemin usta oyuncuları olan Hülya Koçyiğit, Erol Taş ve Ulvi Doğan yer almıştır. Film Hülya Koçyiğit’in oynadığı ilk sinema filmi olma özelliğini de taşımaktadır. Filmde ayrıca Erol Taş’ta figüran olarak değil de ilk kez başrol olarak yer almıştır.

 Gözlemlere dayalı bir filmİlk Uluslararası Ödüllü Türk Filmi Nedir ?

Filmin konusu Necati Cumalı’nın avukatlık yaptığı yıllarda edindiği gözlemlere dayanır. Filmin çekimleri de Necati Cumalı’nın hikayesinin geçtiği yerde İzmir’in Urla İlçesinin Bademler köyünde 9 ayda gerçekleştirilmiştir. Susuzluk ve kadınsızlık konusunu işleyen filmde çiftçi Osman sahip olduğu arazideki suyu tek başına sahiplenmek ister bu isteği sonucunda da köyde suya ihtiyacı olan diğer köylüleri karşısına alır. Köylülerle çiftçi Osman arasında çıkan çatışma sonucunda Osman’ın kardeşi Hasan hapse düşer. Osman, hapse düşen kardeşi Hasan’ın karısına göz koyar. Filmde Çiftçi Osman’ı Erol Taş canlandırırken, Hasan karakterine de Ulvi Doğan hayat veriyor.

“Susuz Yaz” filmi, Berlin Film Festivali’nin dışında da birçok ödülün sahibi olmayı başarıyor. Film, 1964 Acapulco Film Festivali (Meksika) Altın Maya ödülü kazanırken, Hülya Koçyiğit’e Türk Kadın Birliği tarafından yılın kadın sanatçısı ödülü verildi. Metin Erksan ise Venedik Film Festivalinden özel ödülle döndü.

About the Author

Cuneyt Dalkıran

No Comments

Comments are closed.