Kolay Anlaşılır Bir Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Bir web sitesinden istenilen belli başlı bazı özellikler bulunmaktadır. Hatta bu özellikler bulunmadığı taktirde oldukça hızlı bir şekilde ziyaretçi kaybı yaşayabilir ve arama motorları tarafından yasaklanabilir. Bu yazıda kolay anlaşılır bir web sitesi nasıl yapılır? hakkında bilgi verilecektir.

 Sade Tasarım

Birçok kullanıcı anlayabileceği içerisinde kolayca gezinti yapabileceği bir siteyi tercih eder. Tasarlanan bir sitenin eksikliklerinin giderilmesi için site içerisinde açılabilir pencereler veya yan menüler ile sitenin tasarımı ile ilgili küçük anketler yapılabilir. Bu sayede elde edilen geri bildirimler sitenin daha işlevsel bir hale getirilmesinde oldukça önemlidir.

Kolay Anlaşılır Bir Web Sitesi Nasıl Yapılır?

 Detaylandırılmış İş Planı

Web sitesi tasarlanmadan önce yapılması gereken en önemli adım sürecin tamamının kağıt üzerinde yazılıp çizilmesi olacaktır. Bir iş planı hazırlanması sitenin tasarımının tüm süreç bitmeden ortaya çıkmasını sağladığı için gerekli önlemler maliyet aktarılmadan gerçekleştirilebilir. Bu aşamada web sitesi tasarımcılarına fikir danışılabilir ve kolay kullanım gerekli görülen geri bildirimler sağlanarak sağlıklı bir plan gerçekleştirilir.

 Dili İyi Kullanmak

Hitap edilen kitlenin ana dilinin iyi bilinmesi gereklidir. Üretilen içerikleri anlayacak olan kitlenin yazılanları anlaması sitenin kolay anlaşılır olması için önemlidir. Dilin popüler kelimeleri kullanılmalıdır. Eski deyim ve söz dizimlerinden kaçınılmalıdır. Fazla boyutta yabancı kelimelere yer verilmemelidir. Herkesin kulak aşinası olduğu kelimeler dışında, alan bilgisi gerektiren kelimeler; sadece belirli bir kitleye hitap edebilecek bir site ortaya çıkaracaktır.

Detaylandırılmış bir iş planın yapılması en önemli olan kısımdır. Bir sitenin kolay anlaşılır olması için yapılacak olan tasarımda komşu veya rakip sitelerin tasarımlarının incelenmesi oldukça önemlidir. Hatta o siteler üzerindeki eksikleri belirleyerek üretilecek olan yeni sitede bu eksiklikler avantaj olarak kullanılabilir. Üretimin her aşamasında sorulması gereken soru şu olmalıdır: Burası en kolay nasıl tasarlanabilir. Kolaylık anlaşılabilir olmayı beraberinde getirecektir.

About the Author

Cuneyt Dalkıran

No Comments

Comments are closed.