Metropolis

Metropolis, 1927 yılı Alman yapımı bir bilim kurgu filmidir. Sinema tarihinde çok önemli bir yer edinen film, yayınlandığı dönem büyük ses getirmeyi başarmıştır. Kendi dönemine göre oldukça büyük bir bütçeyle çekilen film, felsefik bir temele de sahiptir. Film aday olduğu 7 ödülün 3 tanesini kazanmayı başarmıştır. Türkiye’de 1927 yılında vizyona girmesi planlanan Metropolis, hükumet tarafından ateizm ve komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle yasaklanmıştır.

Yönetmen koltuğunda Alman yönetmen Fritz Lang’ın oturduğu filmin yapımcılığını Erich Pommer üstlenmiştir. Almanya’daki ilk gösterim süresi 210 dakika olan filmin senaryosunu filmin yönetmeni Fritz Lang ve eşi Thea von Harbou kaleme almıştır. Ayrıca Thea von Harbou, hikayenin romanını yazarak piyasaya sürmüştür. Bilim kurgu denildiğinde akla ilk gelen filmlerden olan Metropolis filminin oyuncu kadrosunda Alfred Abel, Gustav Fröhlich, Rudolf Klein-Rogge, Fritz Rasp, Theodor Loos gibi isimler yer almaktadır. Sessiz formatta izleyiciyle buluşan film, sinema tarihinin kült yapımları arasında yer almaktadır.

Tam bir bilim kurgu klasiği olan Metropolis’de gelecekte tasarlanmış bir şehirde yaşananlar aktarılmaktadır. Söz konusu şehirde toplum arasında sınıf farklılıkları oluşmuştur. Bir tarafta lüks içinde yaşayan yöneticiler varken diğer tarafta makinelerle beraber zor şartlar altında yaşayan işçi sınıfı yer almaktadır.

About the Author

David Anderson

No Comments

Comments are closed.