Ne Sıklıkla Alışveriş Yapılmalıdır

Günümüzde alış veriş yapmak, asıl amacından daha fazla, bir çeşit psikolojik tedavi yöntemi olarak görülüyor. Bu durum, günümüz şartlarında haliyle çok zorlanmamıza sebep oluyor. Dar bir bütçe ve fazlasıyla harcama isteğiyle ya fazladan harcama yapıp borçlanıyoruz ya da ihtiyaçlarımızın tamamını karşılayamıyoruz. Bu durum için bir çözüm yolumuz var.

 Alışveriş neye göre yapılmalıdır?

Öncelikle temel ihtiyaçları karşılamalıyız. Yaşama devam edebilmemiz için gerekenleri bir listede toparlayabiliriz. Önemliden önemsize doğru sıralama yapmamız gerekiyor. Önemli olanları daha yaşamsal ihtiyaçlar arasından seçmeniz zor günler için iyi bir yatırım yapmanız demektir. Asla aşırıya kaçmayın. Her şeyi ne az ne de fazla düşünün. Gıda ve diğer yaşamsal ihtiyaçlarınızı giderdikten sonra, birikim için mutlaka para ayırın. Bu sürede sürekli mağaza indirimlerini izleyip biriktirdiğiniz parayla kıyafet alışverişinizi yapabilirsiniz. Bu hem birikiminizin faydasını görmenizi sağlayacak hem de bir anda daha fazla kıyafet alabilmeniz için size yardımcı olacaktır.

 Ne sıklıkla alışveriş yapılmalıdır?

Eğer geliriniz aylık olarak elinize geçiyorsa önceden haftalık bütçe planlamanızı ve gider-birikim hesaplamanızı

Ne Sıklıkla Alışveriş Yapılmalıdır

yapmanız gerekiyor. Gıda alışverişi için ayırdığınız parayı haftalara bölün. Ve her hafta sadece bir kez gıda alışverişi yapın. Bu hem belirli bir düzen kurmanıza hem de harcamalarınızı daha rahat kontrol etmenize yardımcı olur. Haftalık alış veriş yaptığınız için günlük alışverişe harcadığınız zamanı artık dinlenmek için kullanabilirsiniz. Diğer taraftan kıyafet alışverişleriniz için oluşturduğunuz listenizi elinize alın. Eğer bir birikiminiz var ise en acil ihtiyaçlarınızı rahat bir şekilde oradan karşılayabilirsiniz ama yoksa sadece acil olanları hemen tamamlayın.

Bütçe oluşturmak için kendinize uygun bir zaman aralığı belirleyin. Belirlediğiniz zaman dilimi içerisinde birikim yapın. Maksimum 4 ayda bir kere kıyafet alışverişi yapın. Önemli olanları yine öncelikli alışverişler arasına alın. Yaptığınız birikimin diğer bir güzel tarafı da; aniden karşınıza çıkan ve sizi hazırlıksız yakalayan indirimlere karşı hazırda bir planınız olur. Sırf bunun için oluşturduğunuz bütçenizi rahatlıkla bunun için harcayabilirsiniz.

About the Author

Cuneyt Dalkıran

No Comments

Comments are closed.