Ora Alışveriş Merkezi Neden Kapandı

Ülkemizde zaten birçok yerde var olan alışveriş merkezlerine sürekli olarak yenileri eklenmekte. Fakat geçmiş yıllarda yaşanan, yaklaşık 400 milyon dolar para harcanmasına karşın batan bir ”Ora Alışveriş Merkezi” olayından dolayı, artık projeler daha çok ölçüp biçiliyor.

Peki, Ora Alışveriş Merkezinin kapanma sebepleri nelerdi?

Ulaşım Sıkıntısı

Belki de Ora Alışveriş Merkezinin batma sebeplerinden en büyüğü buydu. Projeye yakın olan tek metro istasyonu otogardaydı. Otogardan projeye gitmek için de önce CarrefourSA’dan geçmek gerekiyordu. Hemen yukarıda ki otoyoldan ise birçok otobüs geçmesine rağmen bir tane bile durak yoktu. Bütün bunları üst üste koyduğumuz zaman ise ulaşımı zor olan bir yere kimsenin gitmek istemeyeceği açık bir gerçek.

Yürüyerek gitmek neredeyse imkansız

Projeye çevre illerden yürüyerek gelmek isteyenler için otoyollar üzerinde alt geçit ve üst geçit yapılmamıştı. Haliyle bu da yürüyerek projeye gelmeyi imkansız kılıyordu.

Rakipleri ile baş edemedi

Yakının da bulunan projelerle; başta Forum İstanbul olmak üzere baş edemedi. Ulaşım bakımından ve sağladığı imkanlardan dolayı hep Forum İstanbul’un gerisinde kaldı.

Açıldığında bir çok eksiği vardı

Yeni tamamlanan bu projenin açıldığı zaman eksiksiz olduğunuz düşünüyorsanız, kesinlikle yanılıyorsunuz. Açılması için en az birkaç ay daha üzerine çalışılması gerektiği su götürmez bir gerçekti. En basitinden örnek vermek gerekirse, açılış gününde binanın içerisi o kadar soğuktu ki, kimse doğru düzgün alışveriş yapamadan oradan ayrılmak zorunda kaldı. Açılması gereken vakittan çok daha önce açılan Ora AVM, içeriye aldığı ilk müşterilerini; buz gibi hava, yer yer devam eden inşaat ile karşıladı.

Abartılı reklam ve yanlış isim

Reklamlarda, gerçekte olduğundan çok daha farklı lanse edilen AVM, gelen müşterilerinde hayal kırıklığı yaşattı. Ayrıcı belirtilmeden geçilmemeli ki Ora Alış veriş Merkezi bir çok kesim tarafından benimsenmedi, yani bir AVM için çok yanlış bir isim diyebiliriz.

Batması beklenmedik bir olay değildi

Bu kadar kötü şartlarından dolayı açılmasından 1 yıl bile geçmeden, 680 milyon euro zararla iflas etti. Kamuoyu ve vatandaşlar tarafından sürpriz karşılanmayan olay, en büyük zararı ise 270 milyon liralık kredi aldığı Ziraat Bankasına verdi.

About the Author

Cuneyt Dalkıran

No Comments

Comments are closed.