Pasaport Kuyruğunu Sona Erdiren Teknolojik Yenilikler

Havaalanlarında ki pasaport kuyrukları beklemeye tahammülü olmayan insanoğlunun seyahat esnasında canını sıkan bir durum olarak biliniyor. Günümüz teknoloji çağında tüm sıra bekleme işlemine bir çözüm getirilmiştir. Hava alanlarında ki bu sıkıntıya da çözüm bulmak isteyen ve bu konuda girişimlere başlayan İngiliz şirketi olan ObjectTech, öcelikli olarak dünyanın en çok yolcu ağırlayan havalimanlarından biri olan Dubai uluslararası havalimanında denenmek için özel bir yüz tanıma sistemi geliştirmek için görevlendirildi.

Pasaport Kuyruğunu Sona Erdiren Teknolojik Yenilikler

 Sistem ne zaman uygulanacak?

Yolcuların işlemlerini kısa sürede yapmasına olanak tanıyan bu yüz tanıma sisteminin hayatımıza girmesi için planlanan tarih 2020 sonrasını işaret ediyor. Bu sitemle yolcular bir tünelde hiçbir işleme tabii olmadan yürürken sistem tarafından otomatik olarak tanınacaktır. Sistem tarafından onay verilmesi halinde yolcular, pasaport sırasına girmeye gerek duymadan valizlerini almaya gidebilir.

 Sistemin adı “ Biyometrik Gümrük”

Biyometrik Gümrük adı verilen bu sistemin en yakın takipçileri İngiltere’de ki havaalanları olacak. Londra’daki Heathrow Havalimanı’nın yaklaşık olarak her gün 100 binden fazla yolcu ağırladığı ve bu yolcuların uzun pasaport sırası oluşturması bu sisteme olan ihtiyacın göstergesi durumundadır. Öte yandan bu tünellere verilecek adın ise “ Biyometrik Sınır Geçidi” olarak konulacağı belirtiliyor.

 Yüz tanımasından geçemeyenler ne olacak?

ObjectTech şirket yetkilisi Tom Morgan, tünel içinde yüz tanıma sistemi tarafından tanınamayan yolcuların tünel sonunda pasaport kontrolüne alınıp işlemlerinin yapılacağını belirtti.

Sistem için yaratılan dijital pasaport, parmak izi, iris taramaları ve yüz tanıma verilerini içinde barındıracak şekilde elektronik pasaporttaki bilgileri içerecek.

Her geçen gün artan hava taşımacılığı ulaşımında ve zaman kaybına tahammülü olmayan insanlar için milat niteliği taşıyacak olan bu yeni teknolojik haberler sonrası yolcu sayısında ve konfor düzeyinde artış bekleniyor.

About the Author

Cuneyt Dalkıran

No Comments

Comments are closed.