Renkli Filmler Ne Zaman Çekilmeye Başlanmıştır?

Renkli Filmler Ne Zaman Çekilmeye Başlanmıştır?

İlk Renkli Türk Fiilmi Halıcı Kız

SİNEMA TARİHİ

  1. sanat olan sinema tarihinde ilk film Lumiere Brothers tarafından 1895 yılında belgesel tarzında çekilmiştir. Tren istasyonuyla ilgili çekilmiş olan filmin belli bir konusu yoktur. Senaryosu olan ilk film ise 1902’de Georges Melis tarafından çekilen “Le Voyage Dans La Lune” adlı filmdir. Türkçe ’ye “Aya Yolculuk” olarak çevrilmiştir. Adından da anlaşılacağı üzere aya yolculuk etmek isteyen genç bir grup ile ilgili çekilmiştir. Bu dönemlerde filmlerin hepsi sessiz filmlerdir. Filmde seslendirme 1926 yılında yapılmaya başlanmıştır. İlk sesli film, sadece müzikle seslendirmenin olduğu, “Don Juan” dır. Sadece müzikle seslendirilen bu filmden bir yıl sonra,1927’de, sesli konuşmalarda kullanılmaya başlandı. Bu anlamda çekilen ilk film “The Jazz Singer” (Caz Şarkıcısı) adlı filmdir.

Renkli filmler ne zaman çekilmeye başlanmıştır?

İlk filmden itibaren sinemanın halk tarafından tutulmasıyla bu sektörde gelişmeler ve ilerlemeler kaydedildi. Kısa, sessiz filmler olarak başlayan sinema ses ve renklendirmenin gelmesiyle uzun metrajlı filmler de çekilmeye başlandı. Bu anlamda son zamanlara kadar çekilen ilk renkli film 1939 yılında çekilen The Wizard Of Oz (Oz Büyücüsü) ve Gone with the Wind (Rüzgar Gibi Geçti) adlı filmler bilinirdi. Fakat Edward Raymond Turner’in 1902 yılında renkli görüntüler çektiği ortaya çıkmıştır. Papağan, ayçiçeği, balık ve bunlarla oynayan üç çocuk gibi renkli görüntülerin olduğu bu film Amerika Ulusal Medya Müzesi müdürü Michael Harvey’dir. O zamanlarda başarısız olan bu film şu anda film sektörünün en önemli icadı olarak belirtilmektedir. Şu anda film aynı müzede sergilenmektedir.

 Türk Sinemasında İlk Renkli Film

Türkiye’de çekilen ilk renkli film ise Muhsin Ertuğrul’un çektiği Halıcı Kız adlı filmdir. 1953 yapımı olan bu film aynı zamanda Türk sinemasının ilk uzun metrajlı filmidir. Fakat bu film o dönemde yeterli başarıyı yakalayamamıştır.

About the Author

Cuneyt Dalkıran

No Comments

Comments are closed.