Süper Dünya’nın Işıkları

Her gün geçtikçe uzaya olan merakımız ve hayranlığımız artıyor. Teknolojik gelişmelerin astronomi alanındaki sonucu bizden çok ışık yılı uzaklıktaki yıldızları ve gezegenleri keşfetme ve uzaydaki hareketleri incelme fırsatı sunuyor. Uzay alanında yapılan ilginç çalışmalardan birisi keşfedilen yeni gezegenler. Günümüze kadar Dünyamızdan çok büyük ve çok küçük bir sürü gezegen keşfedildi. Bu keşifler içerisinde en dikkat çekeni ise süper dünya diye isimlendirdikleri ve bizden çok ışık yılı uzaklıktaki gezegenler.

Süper Dünya Nedir?

En basit bir şekilde anlatmaya çalışırsak süper Dünya, bizim Dünya’mızın kütlesinden fazla Neptün ve Uranüs gezegenlerinin kütlesinden az bir kütleye sahiptir. Bu durumdan ötürü kaya ve metalden yapılmış süper topraklara hatta buz ve gaza sahiptir. Yer çekimleri, kütlelerinin büyük olması sebebiyle daha fazla olduğunu düşünebilirsiniz. Yerçekimleri Dünya’nın yer çekimi kuvvetinin 5 katı kadar olması gerekirken daha az bir yerçekimine sahiptirler.

Peki, Bu Gezegenler Nasıl Keşfedildi?

Gezegenlerden gelen ışık incelenerek nelere sahip olduğu inceleniyor. Işığı ne kadar engellediği incelenerek çevresi hesaplanabiliyor.

Keşfedilen İlk Süper Gezegen Hangisi?

Potansiyel olarak yaşanabilir bir süper toprağın ilk keşfi, Gliese 581 yıldız sisteminde idi. Burada, astronomlar yaşanabilir bölgede yörüngede 2 gezegen buldular: Gliese 581 c ve Gliese 581 d.

Gliese 581 c, Dünya’nın 5 katından oluşan bir kütleye sahiptir ve yaşanabilir bölgenin aşırı sıcak tarafındadır. Gliese 581 d ise, Dünya’nın kütlesinin 7.7 katıdır ve bölgenin soğuk tarafındadır.

Yaşam Belirtileri Var Mı?

Yapılan süper Dünya araştırmalarında birçok özelliğe sahip gezegen bulunmakta. Bazı çalışmalarda bununla ilgili pozitif sonuçlar olsa da bizden çok çok uzakta oldukları için gözle gözlemlemeye sahip değiliz.

Şüphesiz uzayın derinliklerinden öğreneceğimiz daha birçok şey var. Çalışmaların artmasıyla daha birçok yeni gezegen keşfetmemiz mümkün.

About the Author

Cuneyt Dalkıran

No Comments

Comments are closed.